» Zagęszczanie włosów
» Gęste włosy

Leczenie wszawicy

Bardzo ważną rolę jak w wielu innych przypadkach odgrywa profilaktyka. Kiedy zostaną zaniedbane środki ostrożności i dojdzie już do rozwoju wszawicy, podjęte leczenie może być bowiem uciążliwe i długotrwałe. Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkoli, czy szkół, powinni kontrolować stan ich włosów. Domownicy nie powinni ponadto korzystać wspólnie z rzeczy osobistych – szczotek, czapek, ręczników itd. Powinno się uświadomić dzieci, aby również w szkole, czy np. na koloniach nie korzystały wspólnie z innymi z tego typu przyborów.

Środki lecznicze stosowane w leczeniu wszawicy zawierają: permetrynę, lindan, dimetykon lub cyklometikon.

W leczeniu wszawicy głowy stosuje się rozmaite preparaty dostępne w aptekach. Zazwyczaj są to płyny (szampony), żele, emulsje, proszki, czy też kremy. Istnieją też nalewki ziołowe (np. olejek z drzewa herbacianego), które mogą być stosowane u bardzo małych dzieci, u których nie powinno stosować się silnych środków owadobójczych. U dzieci poniżej 3 roku życia zaleca się stosowanie jedynie częstego czesania.

Zazwyczaj preparat leczniczy wciera się we włosy na całej ich długości. Wszy żywe powinny zostać zabite w wyniku działania preparatu w przeciągu kilku do kilkunastu godzin.

Istotne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń zawartych w ulotce takiego leku, stosowanie właściwych dawek i przestrzeganie zaleceń dotyczących powtarzania stosowanych zabiegów. Szczególnie jest to istotne z uwagi na fakt, że w Polsce leki te są dostępne bez recepty. Pamiętać należy, że w środkach stosowanych w leczeniu wszawicy zastosowane są zazwyczaj silne substancje owadobójcze, stąd nie należy stosować większych dawek niż te wskazane w ulotce. Nad przebiegiem leczenia zalecana jest kontrola dermatologa, gdyż niekiedy może dojść do powikłań bakteryjnych i wówczas konieczne jest dodatkowe leczenie. Jeśli więc metody stosowane we własnym zakresie zawiodą, a ponadto występuje obrzęk, zaczerwienienie, strupy – należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

W przypadku niskiej skuteczności leczenia należy zmieniać stosowany preparat na zawierający inną substancję owadobójczą, co powinno w szybkim czasie przynieść korzystne efekty. Rozmaite preparaty zazwyczaj wykazują dużą skuteczność przy zabijaniu dorosłych osobników wszy, jednak gnidy należy usuwać mechanicznie. Stąd do większości preparatów dołączony jest specjalny grzebień, którym powinno się cyklicznie (najlepiej codziennie) dokonywać dokładnego wyczesywania wilgotnych włosów. Skuteczność wyczesywania gnid znacznie podnosi wcześniejsze wypłukanie ich ciepłym octem. Po każdym wyczesywaniu należy dokładnie umyć wszelkie używane do tego celu przybory. Zalecane jest czyszczenie ich mydłem i przy użyciu gorącej wody (lub nawet wygotowanie), albo też zamoczenie w silnym środku czyszczącym (np. na bazie alkoholu). Niektóre trudne w pielęgnacji rodzaje włosów wymagają bardzo dokładnego szczotkowania dobrze dobranym grzebieniem. Nawet jeśli są one normalne, ale choroba ma ostry przebieg, należy wykonywać tę czynność.

To samo dotyczy ostrych przypadków choroby nawet przy włosach normalnych.

Cennym zabiegiem profilaktycznym może okazać się zmiana fryzury na krótszą. Często zaleca się też wypranie odzieży, pościeli, wyczyszczenie mebli. Choć wesz nie jest w stanie przeżyć dłuższy czas poza skórą żywiciela, to jednak zabiegi te mogą pomóc w zapobieganiu nawrotom choroby. Istnieją ponadto specjalne preparaty przeznaczone do dezynfekowania mieszkania.

Często powtarzanym w leczeniu wszawicy błędem jest zaniechanie dalszej kuracji po początkowej, szybko następującej poprawie. Bardzo charakterystyczne w takich wypadkach są szybkie nawroty wszawicy. Większość preparatów wymaga powtórzenia kuracji po około tygodniu.

Leczenie wszawicy powinno obejmować jednocześnie wszystkich domowników ze względu na łatwość przenoszenia się wszawicy i duże ryzyko wtórnych zakażeń tą drogą.

Po wyleczeniu należy kontrolować stan włosów co kilka dni, przez około 2 – 3 tygodnie.

Rzadkie włosy » gęste włosy
» Odrost włosów